WODORKI:
I) Wodorki - są to związki chemiczne wodoru z innymi pierwiastkami. Istnieją cztery rodzaje wodorków:
I) Wodorki - są to związki chemiczne wodoru z innymi pierwiastkami. Istnieją cztery rodzaje wodorków:
- wodorki typu soli - związki tworzące sieci jonowe, które powstają w wyniku reakcji wodori z litowcami i berylowcami (oprócz berylu i magnezu) w podwyższonej temperaturze. Zawierają jony wodorkowe H-; w reakcji z wodą wydzielają wodór. Przykłady: wodorek sodu - NaH, wodorek wapnia - CaH2.
Źródło: Wikipedia. Wodorek sodu. |
Wodorek sodu (NaH) - jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorków. W temperaturze pokojowej jest to szarobiała, pylista substancja o temperaturze topnienia ok. 800 stopni Celsjusza, w której to temperaturze następuje też jego rozkład. Temperatury te dotyczą jednak tylko idealnie czystych monokryształów tego związku. Spotykany w handlu zanieczyszczony wodorek sodu rozkłada się już w temperaturze ok. 220 stopni Celsjusza. Wodorek sodu otrzymuje się z bezpośredniej reakcji sodu z wodorem: 2Na + H2 -> 2NaH. Jest to silny reduktor, silniejszy od wodorku wapnia, ale trudniejszy od niego do praktycznego stosowania, ze względu na ryzyko zapalenia się w kontakcie z powietrzem. Łatwo reaguje z wodą: NaH + H20 -> NaOH + H2.
Źródło: Wikipedia. Wodorek wapnia. |
Wodorek wapnia (CaH2) - jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorków metali. Pod wpływem wody lub etanolu rozkłada się z wydzielaniem wodoru: CaH2 + 2H20 -> Ca(OH)2 + 2H2↑. Reakcja ta przebiega spokojnie, ponieważ wydzielane ciepło nie jest w stanie zapalić powstającego wodoru. Wodorek wapnia jest mocnym reduktorem. Redukuje tlenki metali do metali, a siarczany do siarczków. Wodorek wapnia jest otrzymywany poprzez działanie gazowego wodoru na strużki metalicznego wapnia w temperaturze 500-700 stopni Celsjusza. Ca + H2 -> CaH2. Stosowany jest do otrzymywania czystych metali z ich tlenków, w ten sposób otrzymuje się np. tytan, cyrkon, niob i tal. Znalazł zastosowanie w usuwaniu śladów wilgoci z cieczy organicznych np. eterów lub oleju transformatorowego. Używany jest jako źródło wodoru do napełniania balonów.
- Wodorki metaliczne (międzywęzłowe) - produkty syntezy wodoru z metalami bloków d i f, które reagują z wodorem. Wodorki te mają mniejszą gęstość niż odpowiednie metale. Skład chemiczny wodorków metalicznych jest zmienny, są więc związkami niestechiometrycznymi. W większości przypadków właściwości tych wodorków są zbliżone do właściwości metali macierzystych. Wodór zajmuje w nich położenia międzywęzłowe w sieci metalu tworząc roztwór stały. Ich silne działanie redukujące wskazuje na to, że wodór występuje w postaci atomów.
Źródło: researchgate.net - Dynamiczna struktura wodorków metalicznych. |
Źródło: vapextech.com |
Akumulator niklowo-metalowo-wodorkowy (NiMH lub Ni-MH - ang. nickel metal hydride) - jest to akumulator (ogniwo wtórne - rodzaj ogniwa galwanicznego - układu złożonego z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie, które może być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem elektrycznym, w przeciwieństwie do ogniw pierwotnych, których nie można ładować) w którym katodę stanowi płytka niklowa, a anodę stop metali, z którym reaguje wydzielający się podczas ładowania wodór tworząc wodorek metalu. Akumulatory tego typu nie zawierają toksycznych związków kadmu jak akumulator NiCd. Posiadają jedną z najwyższych gęstości energii (360 Mj/m3).
Źródło: global.kawasaki.com - Schemat działania akumulator NiMH - schemat 1. |
Ogniwa NiMH długo nie wchodziły do produkcji masowej - mimo, że elktroda wodorowa bardzo dobrze nadaje się na anodę, konstrukcja wykorzystująca to ogniwo wymaga absolutnej szczelności, porowatej elektrody oraz wysokiego ciśnienia. Jedynym rozwiązaniem jest związanie wodoru w związek chemiczny powstający podczas ładowania, a rozpadający się podczas rozładowywania ogniwa. Związki takie odkryto pod koniec lat 60. XX wieku, a prace nad praktycznym zastosowaniem trwały do końca XX wieku. W nowoczesnych akumulatorkach NiMH anody zbudowane są z porowatego stopu wielu metali, takich jak np. wanad, tytan, cyrkon, nikiel, chrom, kobalt i żelazo. Przyczyna lepszej wydajności (możliwości wiązania i uwalniania wodoru) takich egzotycznych stopów nie jest do końca jasna - ich składy ustalane są eksperymentalnie.
Źródło: bhphotovideo.com - Akumulatorki NiMH do ponownego ładowania (ogniwo galwaniczne wtórne). |
Poza anodą, konstrukcja akumulatorków NiMH nie różni się w zasadzie od konstrukcji wypartych przez nie akumulatorów NiCd. Siła elektromotoryczna obu ogniw wynosi ok. 1,2 V, co sprawia, że w wielu zastosowaniach akumulatory te można stosować zamiennie.
Źródło: jes.ecsdl.org - Działanie akumulatora NiMH - schemat 2. |
Płytka niklowa stanowi elektrodę dodatnią, a elektrodą ujemną jest stop niklu, manganu, magnezu, kobaltu i aluminium. Klucz elektrolityczny wykonany jest z poliamidu lub polietylenu, zaś elektrolit jest zasadowy. Akumulatory NiMH mają od dwóch do trzech razy większą pojemność, niż odpowiadające im akumulatory NiCd, a także mają o wiele mniejszy efekt pamięci (jednak nadal wymagają procesu formowania). W akumulatorach tych istnieje za to tzw. efekt leniwej baterii; powstaje on wskutek niecałkowitego rozładowania, co powoduje, nieznaczny spadek napięcia znamionowego; efekt ten usunąć można za pomocą ładowarki z funkcją rozładowania.
Akumulatory NiMH znalazły szerokie zastosowanie w samochodach hybrydowych. Do końca 2013 roku wyprodukowano ich ponad 6 mln. Lider rynku hybrydowego, Toyota, stosuje je w większości swoich modeli, m.in. w pierwszym modelu hybrydowym - Priusie.
- Wodorki kowalencyjne - są to produkty syntezy wodoru z niemetalami, wodorki kowalencyjne mogą mieć różny charakter. Przykładami są: CH4, SiH4, NH3, PH3, H2O, H2S, HF, HCl.
Źródło: Wikipedia. Monosilan. |
Krzemowodory (Silany) - związki krzemu z wodorem o wzorze ogólnym SinH2n+2, krzemowe analogi nierozgałęzionych alkanów. Krzemowodory, w których atomy wodoru zostały zastąpione grupami alkilowymi, również nazywa się silanami; są one podobne do rozgałęzionych alkanów. Krzemowodory są bezbarwnymi gazami lub cieczami, o charakterystycznym zapachu, trującymi, nierozpuszczalnymi w wodzie. Na powietrzu się zapalają. W nieobecności powietrza SiH4 jest trwały, ale trwałość krzemowodorów maleje ze wzrostem liczby atomów krzemu. Reagują z fluorowcami, trudniej z fluorowcowodorami, tworząc liczne pochodne (podobnie jak węglowodory), na przykład SiH4 + HCl -> H2 + SiH3Cl (monochloromonosilan). Monosilan otrzymuje się przez działanie kwasem solnym na krzemek magnezu: Mg2Si + 4HCl -> 2MgCl2 + SiH4 ↑.
Fosfowodór (fosfina - PH3 - pot. fosfan) - jest to nieorganiczny związek chemiczny zbudowany z fosforu i wodoru. W czystej postaci jest on bezbarwny, pozbawiony zapachu gazu; w produktach komercyjnych zapach czosnku lub zgniłych ryb pochodzi od zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji. Jest silnie trujący przy dłuższym narażeniu śmiertelne może być stężenie 10 ppm w powietrzu. Słabo rozpuszcza się w wodzie; jest skrajnie łatwopalny, w postaci oczyszczonej zapala się w powietrzu przy temperaturze 100 stopni Celsjusza. Fosfowodór jest skrajnie toksyczny, podobnie jak cyjanowodór czy bromek metylu. Stosuje się jako jako insektycyd do gazowania szkodników w zbożach. Solami fosfowodoru są fosforki. Fosforek cynku (Zn3P2) i fosforek glinu (AIP) stosowane są do zwalczania szkodników (jako insektycydy i rodentycydy). Fosforki metali III grupy układu okresowego (fosforek glinu, fosforek galu, fosforek indu i fosforek talu) wykazują właściwości półprzewodnikowe i są stosowane w elementach elektronicznych. Każdy atom wodoru w fosfowodorze może zostać zastąpiony grupą organiczną. Powstają wówczas związki fosfoorganiczne nazywane fosfinami, np. trifenylofosfina P(C6H5)3 stoswoana w reakcji Mitsunobu.
Źródło: intechopen.com - Reakcja pomiędzy wodorkami. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz