Strony

niedziela, 29 maja 2016

Typowe cechy organizmu roślinnego

Roślina to bardzo złożony organizm o kluczowym znaczeniu dla istnienia życia. Rośliny bowiem, jako producenci stanowią podstawę ekologicznej piramidy. 

Źródło: Wikipedia Commons - Autor: Joanna Kośmider - praca własna.

Z uwagi na to iż na poziomie producentów zmagazynowana jest największa ilość energii, wynika z tego iż ilość osobników należących do tego szczebla piramidy, również jest największa. Wobec tego rośliny stanowią największą część biomasy, a ich liczba znacznie przewyższa liczbę zwierząt. 

Rośliny najczęściej nie przemieszczają się. Są mocno, na stałe utwierdzone w ziemi. Wyjątkiem są niektóre ich komórki, np. komórki płciowe - plemniki, które mogą się przemieszczać za pomocą narządu ruchu - wici. Różnorakie ruchy wykonują również niektóre organy roślinne, jednakże ruch ich nie jest związany z obecnością układu nerwowego, a działaniem hormonów roślinnych. W związku z tym iż za ruchy roślin odpowiada układ hormonalny, a nie nerwowy czas reakcji jest znacznie wydłużony w stosunku do reakcji organizmów zwierzęcych. Fałszywym jest jednak przekonanie, że rośliny się nie poruszają. Wręcz przeciwnie - są one w stanie reagować na wiele różnorakich bodźców, m.in. na zmiany pogody, kierunek natężenia wiatru, itd. 

Niezbędne relacje pomiędzy poszczególnymi komórkami i sterowaniem organami zapewniane są przez grupę substancji regulujących, tzw. fitohormonów. 

W przeciwieństwie do zwierząt - rośliny rosną przez całe życie. Są w stanie dostosowywać odpowiednio swój wzrost do uzyskania jak najlepszych warunków do pobierania dwutlenku węgla i soli mineralnych z gleby. Rośliny wykształciły również bardzo sprawnie działający system regeneracji. 

Źródła: 

"Biologie rostlin pro gymnázia Fortuna" - Kincl Lubomir, Kincl Miroslav, Jarklova  Jana - autorskie tłumaczenie fragmentów.

1 komentarz: