Źródło: "Wiedza i życie" - artykuł pt. "Morze bez wody".
|
Fragment "Naturalis Historia" - źródło: Polona.
i tym sposobem... postać przyrodzenia zmienił.
Źródło: Wikipedia - fragmenty tekstu i fotografie/ |
Poświęćmy trochę uwagi owej cieśninie. Woda w niej przemieszcza się w dwóch kierunkach. Górą płynie woda "świeża" z Atlantyku, a dołem woda słona z Morza Śródziemnego. Kontynent Afrykański jest obecnie w trakcie przybliżania się w stronę Europy. Wówczas dojść może do zaniku Morza Śródziemnego. Świeża, atlantycka woda wpływająca do Morza Śródziemnego Cieśniną Gibraltarską jest jego podtrzymaniem przy życiu. Około 6 milionów lat temu wystąpiło zamykanie się połączeń Morza Śródziemnego z Oceanem Atlantyckim. Te dawne połączenia występowały w okolicach Gór Betyckich na Półwyspie Iberyjskim. Wówczas afrykańskie góry Rif i Góry Betyckie stykały się ze sobą, a obecnej cieśniny jeszcze nie było. Także owe 6 mln lat temu - po odcięciu morza od połączeń zaczął on wówczas przypominać bardziej warstwę solanki aniżeli Morze. Występowały tylko płytkie jeziorka głęboko w dnie - jak gdyby wydrążone były i umieszczone w swego rodzaju misie. Miejsce olbrzymiego morza zajęła pustynna depresja. Na dnie zbiornika wytrąciły się ogromne połacie związków soli. Osoby zaciekawione tym tematem zachęcam do poczytania na temat tzw. kryzysu messyńskiego. A ponieważ historia lubi się powtarzać, stąd też prawdopodobnie jeszcze przed upływem kolejnych 5 milionów lat ruchy płyt tektonicznych zamkną Cieśninę Gibraltarską, a następnie epoka lodowcowa doprowadzi do obniżenia poziomu wód. Morze Śródziemne kompletnie wyschnie - i to najpewniej w ciągu zaledwie jednego tysiąclecia. Pozostawi ono jednocześnie po sobie największe jezioro soli na świecie.
Jak zaś Cieśnina Gibraltarska w ogóle powstała?
Wówczas gdy morze było już wysuszone 5,3 mln lat temu pomiędzy Atlantykiem, a Morzem Śródziemnym utworzyło się połączenie w formie skalnego przewężenia. W Cieśninie utworzył się monstrualny wodospad. Woda Atlantyku zaczęła opadać nim w dół i wypełniać stopniowo pusty zbiornik. Woda ta napełniła ponownie Morze Śródziemne. Tonąca pod Europą w ziemskim płaszczu Afryka z kolei doprowadziła do tego, że ląd zaczął się obniżać i ogromny wodospad zamienił się w cieśninę.
Wróćmy jednakże do tematu Kałamarnicy Olbrzymiej (Architeuthis dux) - jednego z największych mięczaków na świecie. Posiada ona 10 ramion. Największy okaz znaleziony został przy brzegach Nowej Zelandii - miał średnicę oczu dochodzącą do 37 cm. Był to rok 1887. Jednakże dzisiaj również znajduje się je systematycznie przy brzegach tego kraju. W 2015 martwą kałamarnicę znalazł mężczyzna spacerujący z psem po plaży w Kaikoura - niewielkim mieście w Nowej Zelandii.
LOKALIZACJA:
W 2011 powstało dopiero pierwsze nagranie na którym przedstawiono Kałamarnicę Olbrzymią. Dokonane zostało w ciszy absolutnej tak, by nie spłoszyć zwierzęcia.
Kałamarnica Olbrzymia jest drapieżnikiem. Swoje długie macki wykorzystuje w celu chwytania zdobyczy. Głównym drapieżnikiem, który poluje na Kałamarnice Olbrzymie jest Kaszalot - zjada on bardzo duże ich ilości - potwierdzeniem tego są duże ilości niestrawionych dziobów chitynowych w jego żołądkach. Z kolei kałamarnice żywią się niewielkimi rybami, skorupiakami, małżami, żachwami, płazińcami i innymi głowonogami, a nawet dopuszczają się aktu kanibalizmu.
Źródło: sciencenews.org - Kliknij i przeczytaj artykuł. |
Autor ilustracji: Alex Ries - Artysta stworzył cały cykl ilustracji związanej z historią naturalną (obejrzyj go koniecznie!). Na zdjęciu przedstawione zostało spotkanie nurka głębinowego "oko w oko" z Kałamarnicą Olbrzymią. Czy chciałbyś znaleźć się na jego miejscu? :) |
Bardzo ciekawym narządem jest oko Kałamarnicy Olbrzymiej - pod względem jego rozmiaru jest ona rekordzistką. Oko to jest wielkości ludzkiej głowy! Kałamarnice ponadto to jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt morskich - niezwykle przebiegłe. Być może dlatego żadna z nich nie została dotychczas złapana przez człowieka, a jedynie są znajdywane już jako martwe, wyrzucone na plażach. Powyższy film przedstawia Kałamarnice Olbrzymie jako bezwzględne drapieżniki jedzące wszystko co znajdzie się na ich drodze.
Źródło: Wikipedia (EN) - Zdjęcie przesłał użytkownik Y23. |
Oto i rozmrożona Kałamarnica Olbrzymia na wystawie w Wellington (stolica Nowej Zelandii) - patrz: zdjęcie. 28 kwietnia 2008 r. naukowcy zaczęli rozmrażać kałamarnicę wyłowioną przez rybaków rok wcześniej; operację można było obserwować na stronie internetowej.
A poniżej (tylko dla odważnych) film na temat 7 najmroczniejszych istot z głębin autorstwa Marco Kubisia - myślę, że będzie on ciekawym podsumowaniem tego posta.
Pisząc post korzystałem z następujących źródeł wiedzy:
- Wikipedia (PL) i (EN),
- "Wiedza i życie" - artykuł pt. "Morze bez wody",
- Polona.pl,
- Google grafika, zdjęcia satelitarne, YouTube, Twitter, sciencenews.org, strona National Geographic.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz