W tle baneru umieszczony jest fragment obrazu z "Kunstformen der Natur" autorstwa Ernsta Haeckela. Znajdują się na nim przedstawiciele kolibrowatych (Trochilidae).
Podpowiedź: Artykuły, które zamieszczam na tej stronie, często są bardzo obszerne. Chciałem, żeby blog funkcjonował sprawnie i ze względu na to na stronie głównej wyświetlany jest maksymalnie 1 post. Oznacza to, że by sprawnie przemieszczać się po tej witrynie, należy korzystać z licznych odnośników, które umieściłem dla Twojego komfortu w odpowiednich kategoriach, które widzisz u góry strony. W kategoriach tych znajdziesz odpowiednie tematy związane z danym działem biologii lub chemii. Dbam o porządek na tej stronie. Jeżeli lubisz przyswajać wiedzę uporządkowaną - zachęcam Cię do częstych odwiedzin - możesz tu zdobyć dużo cennej wiedzy, która pomoże Ci perfekcyjnie zdać Egzamin Maturalny z przedmiotów przyrodniczych takich jak chemia i biologia.

TOM I ZBIORU ZADAŃ „BIOLOGIA - NAUKA O ŻYCIU”

POLECANE ARTYKUŁY:

Układ nerwowy

Posty dotyczące układu nerwowego (łac. Systema Nervosum) pogrupowane zostały przeze mnie na trzy kategorie. Kategoria I obejmuje trzy tematy, które zawierają podstawową wiedzę na temat budowy i funkcjonowania układu nerwowego - należy zapoznać się z tymi tematami na wstępie. Następnie w dowolnej kolejności można zapoznać się z tematami z kategorii II. Kategoria III w całości poświęcona jest szczegółowemu omówieniu roli neuroprzekaźników. Temat 9 kategorii III poświęcony jest szczególnemu rodzajowi neurotransmiterów, a mianowicie - neuropeptydom. 


I. Ogólne informacje na temat układu nerwowego:

II. Część związana z funkcjonowaniem mózgu i badaniami neurobiologicznymi:


III. Część związana z neuroprzekaźnikami:

Poniżej przedstawiam linki do interesujących dokumentów na temat funkcjonowania mózgu.

UKŁAD NERWOWY - ISTOTNE LINKI:
1) Model neuronu wg Hodgina-Huxleya (lata 50-te, Nobel 1963r.) - Podstawą naszej wiedzy o działaniu pojedynczych neuronów jest model błony synaptycznej Hodgina-Huxleya. Błonę neuronu możemy zwizualizować jako uproszczony obwód zastępczy. Możesz to zobaczyć na tym modelu właśnie.
2) Strona na temat sieci neuronowych (prowadzona przez naukowców z Politechniki Częstochowskej).


LITERATURA:
Podstawowa wiedza na temat układu nerwowego:
A. Bochenek, M. Reicher - "Anatomia człowieka. Tom IV - Układ nerwowy ośrodkowy. Wyd 4" - Wydawnictwo Lekarskie PZWL,
B. K. Gołąb - "Anatomia czynnościowa ośrodkowego układu nerwowego" - Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 
W. Kozubski - "Neurologia. Kompedium" - Wydawnictwo Lekarskie PZWL,
B. Sadowski - "Układ nerwowy i narządy zmysłów, 

Popularnonaukowe książki:
J. Fallon - "Mózg psychopaty" - GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne,
T. Grandin, R. Panek - "Mózg autystyczny" - Copernicus Center Press,
M. Hohol - "Wyjaśnić umysł. Struktura teorii neurokognitywnych" - Copernicus Center Press.


DOKUMENTY ZWIĄZANE Z FUNKCJONOWANIEM UKŁADU NERWOWEGO:

Źródło: edu.glogster.com - Fenotyp osób z Zespołem
Williamsa.
1) Przytul mnie! Ludzie z zespołem Williamsa: Ludzie z zespołem Williamsa posiadają niepełnosprawność intelektualną - obniżenie funkcjonowania intelektualnego, któremu towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych, m.in. poczucia niezależności i odpowiedzialności lub inteligencję znacznie obniżoną mieszczącą się w dolnych granicach normy. Posiadają niezwykle życzliwe usposobienie i zamiłowanie do muzyki. Posiadają także nadwrażliwość na dźwięki, która może doprowadzić do głuchoty. Stwierdza się często u nich, tzw. słuch absolutny - rzadko spotykaną umiejętność rozpoznawania lub odtwarzania nut (znaków graficznych, które określają wysokość iczas trwania dźwięku muzycznego) bez korzystania z zewnętrznego odniesienia, czyli inaczej trwała pamięć pewnych specyficznych właściwości dźwięków, akordów, czy tonacji, która umożliwia ich rozpoznawanie bez odwoływania się do dźwięku wzorcowego. Pacjenci z zespołem Williamsa posiadają powiększone ciało migdałowate (odpowiadające m.in. za kontrolę strachu) i w związku z tym wykazują zwiększoną ufność wobec nieznanych wcześniej osób. Mogą oni również przejawiać inne zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne, takie jak hiperaktywność, mania i skłonność do nieuzasadnionych lęków przed niektórymi sytuacjami.


2) Senność - film dokumentalny.
Źródło: Wykop.pl 
3) Ja i moja płeć - film dokumentalnyTransseksualizm lub transgenderyzm to jedno z zaburzeń tożsamości płciowej, w którym identyfikacja płciowa nie zgadza się z płcią morfologiczną. Przyczyny tego zjawiska pozostają nieznane - rozpatruje się rolę czynników genetycznych, endokrynologicznych, neurorozwojowych i środowiskowych. Liczne struktury anatomiczne przejawiające dymorfizm płciowy, zwłaszcza w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, swą budową przypominają u transseksualistów struktury anatomiczne przeciwnej płci morfologicznej. Częstość występowania zaburzenia wynosi: 4,6 na 100 000 osób. Stres mniejszościowy powoduje, że transseksualizm prowadzi również do innych zaburzeń psychicznych. Leczenie (oprócz zapewnionej opieki psychiatrycznej) obejmuje najczęściej 3 etapy: hormonoterapię, test życia i operację zmiany płci. 

4) What Is Reality? The Human Brain - Fascinating Brain Documentary (Consciousness & Universe).


INNE FILMY ZWIĄZANE Z FUNKCJONOWANIEM UKŁADU NERWOWEGO, ZABURZENIAMI NATURY PSYCHICZNEJ I NEUROLOGICZNEJ:
Zapraszam również do zapoznania się z moim postem na temat ZESPOŁÓW WAD WRODZONYCH, KTÓRE DETERMINUJĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ INTELEKTUALNĄ.
:

Źródło: imdb.com - Mary.
1. Mary and Max - film animowany na temat zespołu Aspergera. Mary jest mieszkającą w Australii dziewczynką, która pewnego dnia pisze do Max'a Horowitza - mieszkającego w Nowym Jorku czterdziestolatka, który mieszka w obskurnym mieszkaniu i zmaga się z problemami typowymi dla osób z Zespołem Aspergera - w ciekawy sposób można tutaj ujrzeć sposób myślenia aspie, ich codzienne życie, samotność, próby uspokojenia się, gdy nadejdzie atak histerii spowodowany pewną zmianą, która zakłóca pewien schemat, którego do tej pory się trzymali. 




2. Adam - film o zespole Aspergera. Adam to samotnie mieszkający mężczyzną z zespołem Aspergera. Jest elektronikiem. Pewnego razu (w pralni) spotyka sąsiadkę Beth. Film ukazuje próbę utworzenia związku pomiędzy osobą neurotypową i osobą z zespołem Aspergera. 


Źródło: rogerebert.com - Kadr z filmu pt. "Adam".
Źródło: s3.drafthouse.com - Doktor Nise i jej pacjenci
 (kadr z filmu).
3. Nise: The Heart of Madness - kontrowersyjny zabieg lobotomii. Doktor Nise da Silveira - studentka Carla Junga walczy z okrucieństwem w psychiatrii - pokazuje, że istnieją inne metody leczenia aniżeli elektrowstrząsy, terapia insulinowa i lobotomia. Doktor Nise wprowadziła psychologię Junga w Brazylii. Założyła ponadto w 1952 roku "Museum of Images of the Unconscious, in Rio de Janeiro, a study and research center", które kolekcjonowało prace tworzone w studiach malarskich i rzeźbiarskich przez chorych psychicznie w ramach terapii. Jej badania nad terapią zajęciową oraz zrozumieniem procesu psychotycznego, przez tworzenie obrazów nieświadomości dały początek, trwającym przez lata wystawom, filmom, dokumentom, forom audiowizualnym, kursom, sympozjom, publikacjom i konferencjom poświęconym temu tematowi. Była ona również pionierką w badaniach emocjonalnych relacji pomiędzy pacjentami i zwierzętami. Relacje te ukazane zostały również w filmie. Więcej informacji o doktor Nise: tutaj. 


4. Chemsex - film porusza występującego coraz częściej w środowiskach gejów zjawiska uprawiania seksu pod wpływem narkotyków. Prowadzi to nierzadko do uzależnień i zarażeń wirusem HIV. Dokument przedstawia losy londyńskich gejów - porusza tematy uzależnienia od narkotyków, a także doznań ekstremalnych. Przedstawia także próby odzyskania kontroli nad własnym życiem i wyjścia z nałogu. Reżyserzy filmu - William Fairman i Max Gogart współpracowali przy jego tworzeniu z przychodnią zdrowia seksualnego oraz terapeutą. W chemseksie często stosowane są stymulanty takie jak mefedron, metaamfetamina, ketamina, GHB i kokaina. 

5. X+Y - film o nieśmiałym chłopcu - geniuszu matematycznym, który odnajduje pewność siebie, zawiązuje przyjaźń i dołącza do brytyjskiej reprezentacji w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. 

6. Transamerica - film traktujący o transseksualizmie. Przedstawia historię transseksualistki Bree. 
7. Inside Out - animacja Pixara poświęcona emocjom. Dosyć uproszczona interpretacja funkcjonowania emocji. 

8. Laurence Anyways - Laurence - nauczyciel literatury postanawia zmienić płeć. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz